Letos nabízíme 16 druhů Svatomartinských vín od pěti vinařství. ZD Sedlec u Mikulova, Bronislav Vajbar, Pavlovín, Vinný dům a vinařství Šabata,. Rezervujte si 4 ks Svatomartinských vín a při vyzvednutí ve vinotéce v Jablonné Vám přibalíme sadu skleniček. Objednávka je velice jednoduchá. Stačí vyplnit počet lahví, telefonní spojení a objednávku odeslat stisknutím tlačítka. Objednávka bude připravena k vyzvednutí od neděle 11.11.2018 přesně od 11 hod. Při zakoupení 4 ks vín obdržíte jednu sadu, při zakoupení 8 ks obdržíte dvě sady atd…    Objednejte si Svatomartinská vína včas! Všechna vína máme za stejnou cenu, jako přímo u vinaře.

Co je to Svatomartinské víno

Svatomartinská vína jsou první vína ročníku, se kterými si podle tradice můžete přiťuknout poprvé na sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin.

Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých pár týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.

Vína, která se prodávají pod společným označením Svatomartinské (logo svatého Martina na bílém koni)na etiketě, musí splňovat požadovaná kritéria.

Kkvalitu a senzorické vlastnosti (barvu, aroma, chuť) musí každoročně schválit odborná komise. Až po tomto úspěšném hodnocení mohou vinaři dodávat na trh svá vína pod známkou Svatomartinské. Láhve musí být také označeny společnými záklopkami či šroubovými uzávěry se značkou „Svatomartinské“.

Pod značkou SVATOMARTINSKÉ lze vyrábět pouze vína raných odrůd:

  • Bílé víno: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský
  • Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
  • Růžové víno, klaret: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké

Abyste si však mohli vychutnat přirozenou svěžest mladého vína, měli byste jej spotřebovat nejpozději do jara, poté víno může ztratit svoji výjimečnou chuť i svěžest.

Historie Svatomartinského vína
Oslavy spojené s uvedením Svatomartinského na trh nejsou žádnou novinkou posledních let. Naopak. Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II.

Již tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči.

Svatomartinské oslavy jako čas dobrého jídla a pití přetrvaly až do současnosti.

Využijte i vy v době vrcholícího podzimu ochutnávky mladého vína jako příležitosti pro pobavení a setkání s přáteli nad tradičními svatomartinskými specialitami.

Rezervační formulář

ANDRAGO 2018 - všechna práva vyhrazena